Almanya Aile Birleşimi Nedir?


Öğrenci Girişi

Ön Başvuru Formu


İletişime Geç

 

Öncelikle bu süreci yönetebilmeniz için GaziDil olarak bu köşemizi kesinlikle okumanızı öneriyoruz. Yazı içeriğinde Almanya aile birleşimi nedir, kimler katılabilir sorularına cevaplar bulabileceksiniz. 

Almanya Aile Birleşimi Nedir?

Eşlerin veya çocukların evlilik ve/veya ebeveynlik durumu göz önünde bulundurularak aynı ülkede bir arada yaşamaları durumudur.

Almanya Aile Birleşimi Nedir, Kimler Katılabilir?

Evlilik yoluyla Almanya’ya gidecekler evli bile olsalar en az 18 yaşında olmak zorundadırlar.

Alman Vatandaşı Olan Kimse Bir Yabancı Uyrukluyla Hangi Şartlarda Aile Birleşimi Hakkına Sahiptir?

Alman vatandaşı olan taraf Almanya’da ikamet etmeli ve yabancı uyruklu olanın eşi, velisi veya çocuğu olmalıdır.

Alman Vatandaşının Yeterince Geliri Olmak Zorunda Mı?

Hayır! Alman vatandaşı olan taraf sosyal yardım alsa dahil eşi veya çocuğu ile yaşadığı yerde aile birleşimi hakkına sahiptir.

Alman Vatandaşının Yeterince Büyüklükte Evi Olmak Zorunda Mı?

Hayır! Ancak Aile Birleşimini gerçekleştirebilecek bir yeri sunabilmek zorundadır. Bu geçici de olsa bir otel olabilir. Ancak evsiz, sokakta yaşayan ve sokakta yaşamakta ısrar eden bir Alman vatandaşı eşi veya çocuğuna aile birleşme hakkını sağlayamayacaktır.

Bir Alman Vatandaşı İle Evli Olan Bir Yabancı Uyruklu İlk Başvuruda Kaç Yıllık Oturma Müsaadesi Alır?

Yabancılar dairesinin Aile Birleşiminin gerçekleşmesi konusunda kuşkusu olmadığı takdirde üç yıllık oturma müsaadesi verilmelidir. Aile Birleşiminin gerçekleşmesi konusunda kuşkular varsa bir veya iki yıllık oturma müsaadesi verilir.

Hangi Vizenin Alınması Gereklidir? Bu Vize Nasıl Alınır? Randevu Almak İçin Hangi İşlemler Yapılır?

Aile Birleşim Vizesi alınmalıdır. Vize randevusu almadan bankadan ya da Almanya Konsolosluk Vize randevu hattından pin kodu alınır, bu kodla Almanya Konsolosluğu vize hattı aranıp vize randevusu alınır.

Vize Görüşmesinde Hangi Sorular Sorulur?

Kişisel bilgiler sorulmaktadır. Almanya’nın hangi şehrine gideceksiniz, Almanya’da kimler bulunmakta, eşiniz ne iş yapmakta, geliri ne kadar (eşinizin geliri en az 1500 € olmalıdır), nerede ikamet etmekte, evi kiralık mı kendisine mi ait, ne zaman evlendiniz, düğünü nerede yaptınız, düğüne kaç kişi geldi ve eşinizle ilgili bir kaç özel soru sorulmaktadır.

Sosyal Yardım Alan Veya Almak Zorunda Olan Kimseye Oturma Müsaadesi Verilmek Zorunluluğu Var Mıdır?

Hayır! Bu durum sürülme gerekçesi oluşturup, oturma müsaadesinin verilmesini yasa yabancılar dairesinin takdirine bırakır. Pratikte yabancılar daireleri bu durumda bir yıllık oturma müsaadesi verir.

Hangi Şartlarda Bir Alman Vatandaşının Yabancı Eş, Çocuk Veya Velisine Aile Birleşimi Hakkı Tanınmayıp Oturma Müsaadesi Verilmez?

Oturma müsaadesini reddetme gerekçeleri şunlardır:

Yabancı uyruklu vize gerekliliğine rağmen vizesiz Almanya’ya giriş yapmak Yabacılar Dairesi’nin onayı olmadan verilmiş bir vize ile giriş yapmak, pasaport sahibi olmamak, kimliğin ve uyruğun belli olmaması Almanya’dan sürülmüş veya terk et kararı çıkmış olunup, bundan dolayı hakkında otomatikman Almanya’ya girme yasağı yürürlüğe girmiş ve bu yasağın belli bir süre ile sınırlandırılmasına baş vurmamış veya bu süre daha henüz dolmamış olan kimseler için ret işlemi uygulanmaktadır.

Sürülme Gerekçesi Yaratmış Bir Kimseye Aile Birleşiminden Dolayı Oturma Müsaadesi Verilmek Zorunda Mıdır?

Hayır. Bu konularda yasa oturma müsaadesinin verilmesini yabancılar dairesinin takdirine bırakmaktadır.

Sürülme Gerekçesi Nedir?

Sürülme gerekçesinin ne olduğuna yönelik bir açıklama yoktur. Yasa sadece sürülme gerekçesi olan konuları örneklerle saymıştır. Bunlar yabancılar yasasının 46’ıncı maddesinde şöyle sıralanmaktadır: Almanya’nın özgürlükçü temel yapısını ve güvenliğini tehlikeye sokmak veya siyasi amaçlara ulaşmak için şiddet kullanan, kullanılmasına çağrıda bulunan veya kullanılmasıyla tehdit etmek Ağır bir şekilde veya sürekli olarak yasalara, mahkeme veya idari kararlarına uymamak Almanya dışında Almanya’da kasıtlı suç olarak değerlendirilen bir suç işlemiş olmak Fuhuş ve benzer yasak işler çevirmek Eroin, Kokain veya benzer tehlikeli uyuşturucu kullanıp, bağımlılığa karşı bir terapi yapmayı kabul etmemek veya bundan kaçmak tutum ve davranışları ile kamu sağlığını tehlikeye sokan veya uzun vadeli sokakta yaşamak, kendisi veya ailesi için sosyal yardım almak veya nafaka yükümlülüğünü yerine getirmeyip nafaka hakkına sahip olanı sosyal yardım almak zorunda bırakmak.

Aile Birleşim Vizesi Almak İçin Resmi Nikah Gerekli Midir?

Evet, kesinlikle gereklidir.

Nerede Yapılan Nikah Geçerlidir?

Türkiye’de ki de Almanya’da ki de geçerlidir.

almanya aile birleşimi nedir

Süreç Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Kişiden kişiye göre değişir, 1 ay ile 4 ayda eğitim tamamlanır ve vize görüşmesine gidersiniz.

Kişi Hangi Hakları Kazanır?

Aile Birleşimi Sınavı’nı kazandıktan sonra Almanya’da yaşayan veya uzun süreli oturum hakkı olan biriyle evlenen her Türk vatandaşı aile birleşimi vizesi ile Almanya’da oturum hakkını kazanır.

Alman Vatandaşı ile Evli Olan Kişi, Süresiz Oturma İzni Hakkını Hangi Şartlarda Kazanır?

3 yıl Alman vatandaşı olan eşi ile yaşamış ve yaşamaya devam eden, kendisini basit bir şekilde sözlü olarak Almanca dilinde ifade edebilen kişi, bir sürülme gerekçesi yaratmıyor ise süresiz oturma izni hakkını kazanmış olur.

Sınav Hangi Aşamalardan ve Kaç Puandan Oluşur?

Almanca sınavı dört bölümden oluşur ve her bölüm 25 puandan oluşmaktadır:

Konuşma Becerisi Bölümü: Günlük ihtiyaçlarımızı karşılayacak, kendini tanıtma, günlük pratik Almanca kalıpları, soru sorma ve sorulara cevap verme becerileri sınanıyor. Emir verme becerileri de sınavda çıkan bölümler içerisindedir. Öğrencilerin en sık karşılaştığı zorluklardan olan Artikel sıkıntısının ilk basamağını da öğrenci başarılı bir şekilde tamamlamış olacaktır. Öğrenilen kalıplar öğrenciyi sadece yazıda değil uygulamada daha başarılı bir hale getirmektedir.

Okuduğunu Anlama Bölümü: Küçük okuma metinlerin içeriğini anlama, konu ile ilgili verilen soruları yanıtlama ve metni anlamayla ilgili sorulara ağırlık veriliyor. Öğrenci telaffuz ve okumada olan problemlerini bu bölümde rahatlıkla netleştirmiş olacaktır.

Yazma Becerisi Bölümü: Bir konu üzerine mektup ya da mail yazmanız isteniyor. Yazarken kalıplar, zamanlar ve cümle yapısına temel düzeyde olacak şekilde dikkat ediliyor. Özellikle sık rastlanan günlük diyalog kalıplar ve mektup örnekleri öğrenciyi özellikle dilbilgisi kuralları çerçevesinde daha düzgün ve hatasız bir yazı performansına götürmektedir.

Dinlediğini Anlama Bölümü: Dinletilen günlük doğal yaşam metnini anlama ve anlaşıldığını ölçme çalışmaları yapılmaktadır. En önemli bölümlerden biri olan dinleme öğrencinin tam anlamıyla okuduğunu anlamasından sonra dinlediğini tam olarak algıladığını test etmektir. Ve bu bölümde başarılı olan öğrenci Genel Almanca Pratiğini tamamlamış olur.

Aile Birleşimi Sınavına Katılmak için Kursa Gitmek Zorunda mıyız?

Konsolosluğun istediği sertifika sınavına doğru hazırlanabilmeniz için aile birleşimi Almanca kursuna gitmeniz daha doğru olacaktır. Çünkü Almanca sınavı Alman eğitim sistemine uygun ve uyum yasası şartlarına göre yapılmaktadır. Bu nedenle kurs öğretmenlerinin Almanya, Avusturya, İsviçre eğitimli ve Almanya’nın kültürünü bilen kişiler olması başarınız ve uyum sürecini hızlandırmanız için daha iyi olacaktır. Almanca sınavında Alman kültürüne ait sorular bulunmaktadır.

Aile Birleşimi Sınavından Kaç Puan Almalıyım?

Sınavda %60 başarı sağlamak gerekir. Ancak GaziDil’ in anlaşmalı olduğu kurum aracılığıyla
başarılı olmak için 50 almanız yeterli.

Eğer Sınav’dan 50’nin Altında Alırsam Bir Daha Sınava Katılabilir miyim?

Evet. Sınava katılma sayısı konusunda bir sınır yoktur.

Almanya Aile Birleşimi nedir ve süreç nasıl ilerler gibi sorular hakkında daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyanlar; Almanya Konsolosluğu’nun internet sitesinde yer alan aile birleşimi bölümüne burayı tıklayarak ulaşabilirler.